תפריט

ג’קי סביליה אדריכל ומעצב פנים

03-5441555 052-2585101

ג’קי סביליה אדריכל ומעצב פנים

052-2585101

עיצוב פנים

כיצד לגשת לביצוע שיפוץ של נכס ?

מה התהליך ומה סדר הדברים?  (מדובר על שיפוץ למגורים אבל מתאים גם למסחרי)

  1. היום בעידן האינטרנט – בדרך כלל מי שעומד לשפץ מתחיל לגלוש בין 200,000 תמונות ואתרים של מעצבים / אדריכלים והכמות יכולה לבלבל בצורה יסודית כל בר דעת.
  2. צריך להגדיר בצורה ברורה מה נחוץ? ומה רצוי? זהו תפקידו של האדריכל יחד עם לקוחותיו, לברר לפרטי פרטים של “הרגלים” ונחיצות הדרושים לחיים נוחים המתאימים להם ולקחת בחשבון גם 10 שנים קדימה- מה יהיה אז נחוץ? מי עדיין יגור בבית ? וכו…

כדאי גם לחשוב שאם רוצים לנזל הנכס ולהחליפו באחר מישהו יצטרך להיכנס לנעלים של מה שתוכנן ובוצע וכדאי להתחשב גם בחלוקת החללים בעיצוב והצבעים הסופיים במובן זה. אחרי הכול שיפוץ הוא שדרוג וגם הוצאה לא קטנה ויש לראות בה תמיד גם השקעה.

  1. לאחר שנאספו כל הנתונים וכך נבנתה פרוגרמה מה שדרוש עכשיו יש למדוד הנכס ולהשיג כל הפרטים הטכניים (אם קיימים) כמו תכניות, אדריכלות , קונסטרוקציה , מים חשמל וכו’…
  2. כאן האדריכל ילמד את הנכס (מבחינת קונסטרוקציה, עמודים וקורות , ניקוזי מים , נופי חוץ , כיווני אוויר ויחפש פתרון אדריכלי כזה שיתאים הכי קרוב לדרישות “הפרוגרמה” הנחוצה . יתכן ויהיה רק פתרון אחרד טוב ויתכן ויהיו כמה אופציות, אותן יציג האדריכל בלווי הסברים (כולל איך קוראים תוכנת אדריכלית – רוב הלקוחות לא יודעים ומתביישים להגיד) מרגע שתתברר התוכנית ייתכן ויצופו כמה בקשות קטנות “שנשכחו” בזמן בניית הפרוגרמה ואם אפשר יוכנסו שינויים בתכנית המוצעת עד להתאמה באופן מושלם. כאן למעשה התקבלה תכנית הנקראת Layout – חלוקת החללים בדירה – תכנית זו תופיע כבר עם סידור הרהוט בכל חלל וחלל ותהווה בסיס לתכנית החשמל אינסטלציה מים ומיזוג אויר. בנכס.
  3. לפני הוצעת תכנית עבודה ובמידה והנכס נגיש, לפעמים צריך להיוועץ ואינסטרוקטור לאישור שבירות קירות וכד’ בנכס. לרוב אין בנמצא תכנית קונסטרוקציה וגם אם ישנן לא תמיד הן תואמות את המציאות ויש להיזהר לפני שפועלים.
  4. עכשיו האדריכל יתכנן את תכניות העבודה המשלימות כולל כתבי כמויות משוערות הכוללות תכנית חשמל אדריכלית (יתוכננו עי מהנדס חשמל אור חשמלאי על פי התקנים ). זאת תהייה תוכנת חשמל לביצוע אולם היא מתבססת על תוכנת חשמל אדריכלית שהיא בקשה למיקומים שהיא מבוססת על תכנית הרהוט והעמדתו, מכשירי חשמל במטבח ותכנית תאורה כולל מקומי ההדלקות, עמעמים וכו’ ( אלא אם הבית תוכנן לחשמל חכם שכל התהליך הוא למעשה אותו תהליך אלא בתכנון מהנדס החשמל לפי הדרוש והמתאים לתכנית חשמל חכם.)

תכניות למיקומי אינסטלציה מים – תכניות אלו מבוססות על תכנית המטבח וחדרי האמבטיות שבנכס ( בבתים פרטיים בנוסף גם חדרי כביסה , בריכה , בריכות נוי, השקיית גינה , חמומים תת ריצפתים וכד’ .

תכנית עבודות גבס – (הנמכות תקרות לתאורות ישירות ונסתרות – אפקטים ) בשלב זה כדאי כבר לבחור חפויים לרצפה וקירות בחדרים הרטובים ולוודא שהחומרים בנמצא על מהדף לאספקה כולל ברזים למיניהן , אסלות ] כיורים ניקוזי מקלחונים וכדומה.  הכול חייב להימצא זמין לתקופת השיפוץ !

הזמנת משקופים ודלתות פנים לנכס : עפ”י רשימת כמויות ומידות (יש לקחת בחשבון כי מידות הדלתות יכולות להיות סטנדרטיות בגדלים 60,70,80,90 ואור על פי מידות שקיימות בשטח. יש לתכנן לוח זמנים צפוף לאספקת דלתות והכוונה בחדרי האמבטיה רק אחרי חיפוי הקרמיקות שיש גרנית וכדומה ניתן להוריד מידות לעומק משקוף הדלת רק אחרי שהקירות כבר עם החיפוי ורק אז להוריד לייצור וזה מתרחש קצת לפני סיום השיפוץ ואיש לא רוצה להמתין חדשים לאספקת הדלתות ולכן יש לסגור בהסכם הזמנת הדלתות בתוך כמה זמן יסופקו הדלתות מרגע לקיחת המידות הנ”ל.

תכנון  לעבודות נגרות פנים והזמנת מטבח , ארונות אמבטיה דלפקים וכדומה

  1. עצי נגרות פנים מיוחדות (ע”פ תכניות עיצוב פנים ) נעשות בהזמנה אצל נגר.
  2. נגרות מטבח ניתן להזמין בחברת מטבחים או אצל נגר פרטי. כך גם לגבי ארונות אמבטיה , ארונות לחדרים וחדרי ארונות.

נקודות חשובות בנושא נגרות פנים ומטבח:

עבודות נגרות בפורמייקה יש לוודא כי קיימת במלאי.

כנ”ל בעניין בחרת ידיות וכדאי שהכול יוכן וייבדק מראש.

לגבי עבודות בעץ טבעי (עץ מלא או פורניר) בחירת הגוון היא פעולה מורכבת שגוזלת זמן וכדאי עוד לפני ביצוע העבודות לבקש מהנגר שימצא דוגמאות על בסיס העץ שנבחר .

תכנון לחלונות וויטרינות אלומיניום או ברזל בלגי :

בתכנון זה צריך לרשום כמויות מפרטות של כל חלות בבית, סוג החלון, גודל, כיווני פתיחה , אטימות , ידיות , צבע אלומיניום וצבע ידיות (כנ”ל לבלגי )  , סוגי זכוכית – שקופה , אטומה , אורנמנטלית, ביטחונית או בדודית , זכוכית כפולה , עובי זכוכית ודרישת לחיסום.

תכנון  לעבודות שיש – משטחי חיפוי על ארונות בחדרי האמבטיה ובמטבח כולל חיפוי קירות מפרט וכמויות.

תכנון מפרט לעבודות חיפוי וריצוף – אשר נבחרו והמידות ידועות- כידוע האדריכל אמרו לתכנן את עבודות הריצוף והחיפוי עפ”י תכנית הן לחדרי האמבטיה והן לריצוף הכללי שבדירה. בין אם האריחים הם מאבן שיש ובין אם גרנית פורצלן או קרמיקה הכול מעוגן במדויק בתוכנית . לקבלן המבצע אין שיקול דעת בנושא לכן יש מעצב / אדריכל שתכנן משקולים מקצועיים אך הוכל נראה בסוף… ולכן הוא גם מתכנן וגם מפקח כדי למנוע אי הבנות וטעיות בביצוע.

*בנושא חיפוי רצפה וקירות בחדרי האמבטיה צריך לדעת כי גודל אריח שמופיע בקטלוג החברה המספקת יכול להיות שונה במעט במציאות , ולכן יש למדוד האריחים שסופקו במדידה מדויקת ולאשר ביצוע חיפוי ואו לתקן בתכניות לביצוע.

תכנית לעבודות מיזוג אויר – בנכסים בגודל ממוצע תכנון המיזוג שמבין בנושא בצד הטכני – איזה מנוע, כמה כוח וכו’… אבל אנשי המיזוג בדרך כלל אינם מודעים לצד האסתטי כלל וכלל ולכן חייב להיות שיתוף בין האדריכל לאנשי המיזוג. לעומת זאת בבתים גדולים יש להתעקש שמהנדס מיזוג אויר יתכנן ולא איש מזגנים מן השורה כי הניסיון מלמד שכשמדובר בחללים מיוחדים עם פירים בין הקומות , נדרש ידעה מעמיק יותר כדיש שהכול יפעל כשורה.  הכוונה תכנון תעלות למיזוג אויר והסתרתן , נקודות הפיזור והכי חשוב אויר חוזר שבלעדיו המזוג לא עובד. תכנון לא נכון של מיזוג הן המקור לנזלות מים, בזבוז אנרגיה וקיצור חיי המנועים.

תכנית תאורה וגופי תאורה – נושא התאורה בנכסים ובמסחרי השתנה לחלוטין עוד בסוף המאה הקודמת. בעבר היו תולים מנורה במרכז התקרה עם צורה כזאת או אחרת עם נורה אחרת או כמה. והיה מתקבל אור תחת המנורה ולא פעם היינו רואים שמשהו מנסה לקרוא משהו מתוך דף נייר היה הולך תחת המנורה כדי לראות.  במתכונת המתקדמת מפזרים את התאורה במספר גופים אשר כל גוף יאיר את המטר או 2 המטר מרובע שלו ובעצם בכל החלל תהייה אותה עוצמת אור. במרכז החדר עדיין ניתן לתלות את אותה לוסטרה שתפקידה עיצובי או למען האווירה ולא ממש לאור . ישנן תאורות מסוגים שונים – תאורה על קיר שמאירה את התקרה ומתקבל אור עקיף בלתי ישיר מהגוף, למנורת סנוור, שקועים ברצפה ועוד כהנה וכהנה .  כ 25 שנה רווחה תאורת ההלוגן שבפלוס שלהן הוא שגוון האור חם(צהבהב) שהזכיר את הנורות הליבון של פעם. המינוס שלהן – הן לא ירוקות , זללו חשמל , חיממו את החדר וכו’ , כיום התפתחה ועדיין מתפתחת תאורת הלידים – חיסכון בחשמל ובחום ובאורך חיי הנורה . אלא שאחרי כל העיצוב והטרחה של כולם עד שהכול מוכן ויפה – בסוף מדליקים את המנורות וגון האור אם הוא קר יכול להרוס הכול – חד משמעית . לכן יש לשקול מה לעומת מה בבחירת סוגי הנורות, לגבי תאורה יש להבין שיש בגדול שני סוגי תאורה

תאורה – כדי להאיר ושיהי אור מלא כשצריך.

תאורת אוירה תאורה דלילה שמאירה חלקים או אזורים מסוימים ושניתנת לעמעום.

אפשר לשלב בין שני סוגי התאורה עם קצת חכמה וניסיון ..

תודה שביקרת - התקשר עכשיו
052-2585101
או השאר פרטיך ונחזור בהקדם:סגור  
ג'קי סביליה
להשארת פרטים לחץ כאן

רוצים לראות יותר טוב, סובבו את המכשיר